Pytania i odpowiedzi
  • Aktualności
  • Spółdzielnia
  • Obsługa osiedla
  • Statut i regulaminy
  • Organy Spółdzielni
  • Do pobrania
  • Dokumenty Spółdzielni
  • Konkursy
  • Kartoteka online
  • RODO
  • Bezpieczeństwo
Pytania i odpowiedzi
wróć do listy
strona główna
pobierz PDF
drukuj stronę
do góry strony

Poniżej będziemy zamieszczać pytania od mieszkańców i odpowiedzi na nie:

Pytanie 1: Z wizualizacji furtki przy Wolińskiej 28 wynika, ze nie mam dojścia do garażu od strony Wolińskiej. Czy tak to jest planowane? Po co ta furtka? Musze to zrozumieć, żebym mogła głosować.

Odpowiedź 1: Furtki mają na celu ograniczenie wchodzenia na Osiedle osób, które na nim nie mieszkają. Mieszkańcy będą swobodnie przechodzić przez furtki, wykorzystując system kontroli dostępu. Mieszkańcy będą przechodzić do garaży przy Wyspowej 29 przez furtkę.

Pytanie 2: Czy w przypadku wjazdu od Krynoliny pozycja "dwa szlabany, czytniki kart" w opcji I nie powinna ulec zmniejszeniu, tak jak to jest w przypadku wjazdu od Wyspowej?

Odpowiedź 2: W przypadku zainstalowania bramy na wjeździe głównym od ul. Krynoliny, konieczne jest zainstalowanie również szlabanu. Ze względu na natężenie ruchu, brama na wjeździe głównym nie będzie optymalnym rozwiązaniem w ciągu dnia (czas otwierania, zużycie automatyki), więc  będzie w ciągu dnia otwarta, a kontrola ruchu będzie odbywać się za pomocą szlabanu. Od strony ul. Wyspowej zakładana częstotliwość przejazdów będzie zdecydowanie mniejsza, więc brama może zastąpić szlaban.

Pytanie 3: Jak to możliwe, że brama wjazdowa ma kosztować blisko 22.000 zł? Czy będzie ona wykonana ze złota? 

Odpowiedź 3: W odpowiedzi zamieszczamy wycenę uzyskaną w procesie zbierania ofert: Wycena

Pytanie 4: Co oznacza zamknięcie osiedla na noc? Jeśli wrócimy późno do domu to nie wjedziemy na osiedle? Jak to ma być rozwiązane?

Odpowiedź 4: Bramę można zaprogramować tak, żeby automatycznie zamykała się i otwierała o określonej godzinie (zamknięcie bramy głównej w dzień będzie zbyt uciążliwe ze względu na natężenie ruchu, stąd dodatkowo szlaban), natomiast mieszkańcy będą otwierać zarówno bramy jak i szlabany telefonem lub kartą tak, jak teraz istniejący szlaban, o dowolnej godzinie. W przypadku opcji z samymi szlabanami, każdy niepowołany będzie mógł wejść na osiedle, przechodząc pod szlabanem.

 Pytanie 5: Czy jest możliwość zrobienia takiego szlabanu co od dołu ma kratownice co by nikt pod nim nie przeszedł?

 Odpowiedź 5: Nie jest to rozwiązanie polecane przy braku dozoru fizycznego (np. ochroniarza, dozorcy) ponieważ kurtyny metalowe mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i zwierząt (ryzyko utknięcia ręki/nogi przy próbie przechodzenia). Kurtyny i tak można podnieść ręcznie, co ludzie robią, przy okazji je niszcząc. Dodatkowo jest to rozwiązanie hałaśliwe.

Pytanie 6: W opcji nr 1 garaże pod Wyspową 29 będą jedynymi poza zamkniętym terenem całej Spółdzielni co poniekąd czyni je bardziej narażonymi na akty kradzieży niż pozostałe. Furtka tuż pod oknami "w studni" również do specjalnie cichych urządzeń nie należy. Czy nie można zamknąć tych garaży bramą przesuwną lub skrzydłową razem z furtką w miejscu wjazdu nawet po skosie? W mojej ocenie na pewno jest taka możliwość. Było by bezpieczniej i ciszej.

Odpowiedź 6: Zjazd do garaży przy Wyspowej 29 znajduje się poza terenem Spółdzielni. Spółdzielnia nie jest właścicielem tego terenu, nie dzierżawi go i nie ma go w wieczystym użytkowaniu. Nie ma legalnej możliwości, żeby Spółdzielnia mogła na terenie, do którego nie ma żadnego prawa, stawiać bramę. Wobec tego jedyną możliwością całkowitego zamknięcia osiedla jest (niestety) furtka pod oknami budynku Wolińska 28.

Pytanie 7: Chciałabym zapytać o sposób finansowania. Czy na ten cel będą przeznaczone pieniądze ze sprzedaży działek czy będzie to koszt, który obciąży nasze czynsze?

Odpowiedź 7:

Walne Zgromadzenie przeznaczyło pieniądze ze sprzedaży działek na zamknięcie osiedla, dlatego wykonujemy tę decyzję. W kalkulacji zaliczek na poczet kosztów gzm dołączonych do naliczeń opłat pokazujemy koszt zamknięcia osiedla i źródło finansowania - właśnie środki ze sprzedaży działek.

Dlatego inwestycja w dogrodzenie osiedla pozostaje bez wpływu na wysokość naszych opłat (zwanych potocznie czynszem).

Oczywiście należy pamiętać, że po skończonej inwestycji w kosztach mogą pojawić się kategorie związane już z utrzymaniem tej nowej infrastruktury (np. naprawy, konserwacje, przeglądy), które będą miały wpływ na wysokość naszych opłat. Nie dysponujemy jednak na tym etapie inwestycji prognozą kosztów utrzymania poszczególnych elementów infrastruktury w proponowanych rozwiązaniach.

Dodatkowe informacje licencyjne:
House icon made by Freepik from www.flaticon.com is licensed under CC BY 3.0
Magnifier, up, next, previous, PDF, printer, person icons made by SimpleIcon from www.flaticon.com are under CC BY 3.0
Lato font © by Łukasz Dziedzic & Adam Twardoch
jQuery, jQuery-GUI © by The jQuery Foundation
jQuery-Actual © by Ben Lin